Værten Alessio i Serra Lunga

Madanmelderrejse til Piemonte

Dag 1

Tirsdag den 23. september

Afgang tidlig med SAS fra København direkte til Milano. Opsamling af bagage og derefter ud til den ventende bus der kører os direkte til den højtbeliggende landsby Montforte d’Alba, der ligger omgivet af vinmarker så langt øjetrækker.  En tur på 177 km – dvs godt et par timers bustur. Frokost på hotellet.

Om eftermiddagen introducerer Helle Brønnum Carlsen dagenes program og fortæller om det piemontesiske køkken m.v. Derefter snuser vi rundt i den hyggelige by med den fantastiske udsigt.

Senere med egen bus til Serralunga d’Alba (10,2km) hvor vi går en
tur rundt i byen (temmelig stejl) og ser den gamle by inden:

 Middag på Vinoteca Centro Storico Serra Lunga hvor vi
skal spise ravioli (deres Pliin er fremragende), melonsalat, buratta, pølse,
ost eller hvad Alessio ellers finder på. (Jan Restorff siger at dette er den
bedste ”pølsevogn”) OG så skal vi spise hans Panna Cotta der er den bedste i verden (jvf Jan Resttorff).

Vinsmagning hos Il Generale ved Mauro Dogliani
Dag 2

Onsdag den 24. September

Vi begynder med en madanmeldelse lige efter morgenmaden.

Derefter kører vi til vingården Il Generale i nærheden, hvor vi både skal på rundtur i markerne hos Mauro Dogliani og på
besøg i Mauros winery hvor vi får rundvisning afsluttende med en degustazione. Som også vil gøre det ud for frokost.

 Efter denne spændende vintur er det tid til at slappe lidt af i vores by Montforte d’Alba

Aftenen er til fri leg og vi kan anbefale:

Den hyggelige vinbar (Barolo Bar, Via Garibaldi) eller Le
Case della Saracca) på Enoteca Rocca der ligger lige overfor
hotellet ELLER Osteria dei Catari.

Udsigt La Morra
Dag 3

Torsdag den 25. September

Vi skifter by og dermed hotel og fortsætter rejsen til La Morra hvor vi indkvarteres på et såkaldt boutique hotel, der også har swimmingpool og spa faciliteter. 

På vejen tager vi til endnu en vinsmagning på den lidt mere raffinerede vingård La Spinetta Campe hvor vi skal have en rundvisning og en smagning.

 Så køres vi til La Morra og kan slappe lidt af/ få en let frokost (for egen regning) og slentre rundt i byen.

Aftenens middag er på La Piola i Alba – den 3* Michelinsrestaurants Piazza Duomos lillesøster.

pasta med trøffel
Dag 4

Fredag den 26. September

Efter morgenmaden anmeldes La Piola.

Det er markedsdag i Alba hvor vi udover at nyde folkelivet besøger trøffelboderne, som gerne skulle begynde at byde på trøfler på dette tidspunkt. Helle laver en lille guided tour i Alba efter besøg på markedet.

Alba er en hyggelig by med en flot domkirke og et dejligt folkeliv – specielt på markedsdagen. Spis evt frokost hos Osteria la Libera eller måske l’Inedito (endnu uprøvet men den så god ud). Meget klassisk med pliin, tagliarini og evt vitello tonato, Vi kunne også overveje om vi kunne lave en picnic med hvad i købte på markedet.
Det beslutter vi senere.

Så kører vi hjem til et par timers afslapning før middagen om aftenen på Osteria Veglio i La Morra, hvor vi skal spise zucchini blomst med bra pølse og blæksprutte – igen anbefalet af Jan Ropestorff fra Søllerød kro.

Montforte_d_Alba
Dag 5

Lørdag den 27. September

Efter morgenmad anmeldes middagen på Veglio

Fra La Morra tager vi til Torino (ca 65 km) og følges med en guide rundt i byen et par timer. Torino er en tidligere ”kongeby” med storslåede bygninger og pladser.
Frokost og eftermiddagen på egen hånd.

Sidst på eftermiddagen tilbage til La Morra hvor vi spiser på Il
Grec Ale.

Barolo druer
Dag 6

Søndag den 28. September

Udcheckning fra hotellet kl 11.00 – afregn citytax (gerne i cash) og minibar.
Lad din bagage stå og tag en sidste slentretur i la Morra.

Afgang fra hotellet til Malpensa Lufthavn ved Milano.