Sti i landsby på maleferie

Mad & Mennesker September

Dag 1

Ankomst lufthavnen i Nice. Herfra transfer i bus ca 70 km langs med Middelhavet ind over grænsen til Italien . Ankomst destinationen Castelvittorio kl. ca. 15.00. Fordeling af værelser, kaffe & kage.

Om eftermiddagen rundvisning i Castelvittorio afsluttende med en 5 retters middag på det lokale trattoria, der laver mad som ”vor mama lavede den”. En lillebitte restaurant med et tilsvarende mikroskopisk køkken, men hvor den kvindelige kok Serena fremtryller de lækreste pastaretter.



Dag 2

Lækker morgenmadsbuffet og kl. 10. tager vi hul på den 1.dag i køkkenet - Corso cucina med den lokale "superkok" Gianna. Hun er en opmærksom og tjekket underviser og har planlagt en dejlig dag i det italienske køkken, selvfølgelig afsluttende med indtagelse af en lækker hjemmelavet frokost. Menuen er afhængig af sæsonens udbud af grønt, men tilberedning af fyldte ravioli og pasta er helt sikkert en del af undervisningen.

Efter en tiltrængt siesta er der tilbud om tur til nabobyen Pigna, hvor verdens bedste gelateria holder til.

Om aftenen en let middag hvor vi skal smage den lokale pizzaversion supertynde og delikate.

Dag 3

Dejlig morgenmadsbuffet med friskpresset appelsinjuice m.m. og derefter skal vi på tur i dalen og besøge diverse producenter: Vi skal på vingård oppe over Dolceacqua, besøge en pesto producent og en olivenmølle. Om eftermiddagen i køkkenet igen- denne gang
handler det om kunsten at lave en turtun – Castelvittorios specialitet - en helt speciel grøntsagstærte.



Mama Orengo overvåger frokostbordet
Dag 4

I dag er vi inviteret på besøg hos en italiensk familie der har en lille gård i bjergene. Her skal vi se hvordan Mama Orengo tilbereder luftige og lækre foccacia i en udendørs stenoven, som opvarmes med eucalyptus brænde. Vi får også selv mulighed for at have hænderne i focacia dejen inden vi sætter os til langbordet med 3 slags nybagte foccacia m.m.

Om aftenen middag på en af egnens bedste restauranter, der har en "bibendum" (i kategorien "en omvej værd") i Michelin guiden.

Dag 5

I dag skifter vi opholdsted og kører de 25 km tilbage til kystbyen Bordighera. Først rundvisning i den charmerende by. Senere på eftermiddagen har vi en aftale med en lokal kok som præsenterer os for forskellige italienske antipasti - altså små forretter, som vi efterflg. prøver at lave selv. Aftensmaden denne aften består således udelukkende af antipasti.

Dag 6

I dag venter endnu et spændende Corso di cucina - nu især med fiskeretter – med en dygtig lokal kok.
Og senere sætter vi os til bords med den lækre hjemmelavede frokost.

Om aftenen fri. Men der er mange spisesteder at vælge mellem, både i den gamle bydel hvor vi bor og ved havnepromenaden.



Bordighera - en velholdt by
Dag 7

Sidste dag i Bordighera er uden fast program. Dagen er din egen til at slappe af ved vandet eller gå en dejlig tur på "Monets trail". Byen er hyggelig at slentre i og der er mange fine butikker.

Om aftenen tager vi afsked med Italien med en storslået middag på en af byens gode restauranter.



Dag 8

Hjemrejse fra Nice. Afrejse med bus fra Bordighera kl. 8.00.

Flyet afgår kl 11.50 direkte til København.