Bevægelse og livsglæde i de Italienske Bjerge

0
Nyhed!
PrisDKK 14.900,-
Nyhed!
PrisDKK 14.900,-
16. - 23. september 2025
Dobbeltværelse (Standard)
  • Dobbeltværelse (Standard)
  • Enkeltværelse, delt bad m. en person af samme køn (+900 DKK)
  • Enkeltværelse, eget bad (+1.500 DKK)
* Udfyld alle påkrævede felter for at gå videre til næste trin.

Fortsæt til booking

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

7543

Hvorfor bestille hos PUST Rejser?

  • Vi garanterer meget for pengene
  • Personlig betjening - før og under rejsen
  • Håndplukkede kurser og aktiviteter
  • Dækket af Rejsegarantifonden

Har du spørgsmål?

Ring bare til os – Vi svarer alle dage.

+45 31 26 41 00

info@pustrejser.dk

Varighed: 8 dage
Periode: 16. - 23. september 2025
København - Kastrup Lufthavn
Castel Vittorio, Italien
Max deltagere: 20
Kort om rejsen

Har du brug for at holde fast, give slip eller få ny inspiration, når det gælder din fysiske og mentale sundhed? Så tag med på en inspirationsrejse til Castelvittorio – en charmerende, historisk bjergby i Norditalien. Denne uge er skabt for dig over 55, der søger et aktivt og givende pusterum fra hverdagen med fokus på bevægelse, livsglæde og fordybelse. Her, omgivet af Italiens smukke bjerglandskab, får du mulighed for at udforske fysisk og mental træning, ledet af erfarne fysioterapeuter Ole Overgaard og Jan Hammershøi Frandsen. De har sammensat et program, der forener naturens beroligende kraft med bevægelse, fordybelse og samvær, der styrker både krop og sind.

Afrejse

Københavns lufthavn – Kaastrup. 
Afrejse fra København kl. 11:00. Ankomst Nice Lufthavn kl. 13:25.
(OBS: Også mulighed for at togrejse fra Danmark til Nice. Se længere nede)

Hjemrejse

Nice Luftavn – Cote D’azur. 
Afrejse fra Nice kl. 14:20. Ankomst Købehavns lufthavn kl. 16:35.
(OBS: Også mulighed for at togrejse fra Danmark til Nice. Se længere nede)

Inklusiv i prisen

  • Fly t/r København/Nice med fly eller tog
  • Transfer t/r Nice lufthavn eller togstationen i Ventimiglia (hvis du ankommer med tog) til destinationen Pigna i Italien
  • 7 nætter i smukke, lokale lejligheder i Castelvittorio
  • Halvpension. Daglig morgenmadsbuffet og 7 gode middage eller frokoster
  • Udforskning af kystbyen Ventimiglia og valgfri udflugter i området

Du betaler selv

  • Evt. værelsesopgradering
  • Visse frokoster
  • Evt. cykelleje
Fotos
Mere om rejsen

Bevægelsesrejse

Ugen byder på daglige ture med bevægelse og øvelser, tilpasset dine forudsætninger, i trygt terræn og med fokus på bevægelse, kredsløbstræning, balance og styrke – alt sammen omgivet af den italienske natur. Udover træningen bliver du inviteret med på guidede ture til nærliggende middelalderlandsbyer, kystbyen Ventimiglia og på kulturelle oplevelser som et besøg på Nobelmuseet og et lokalt marked. Vi slutter dagen af med lækre, lokale måltider, hvor regionens bedste restauranter serverer alt fra frisk pasta til delikate kødretter – og selvfølgelig italiensk vin og olivenolie.

Højdepunkter

  • Daglige vandreture i smukt og varieret terræn.
  • Fysioterapeutiske oplæg ved Ole og Jan:
    Nyeste viden om træning og sundhed for seniorer.
    Naturforbundethed. Lær om naturens positive effekter på krop og sind med opfølgning på turene.
  • Tid til fordybelse og nærvær – reflektér over sundhed og velvære i samtaler med andre deltagere. Hver morgen er der mulighed for at deltage i Mindfulness og øvelser med fokus på åndedræt, balance og mentalt nærvær.
  • Lokale delikatesser og gastronomiske oplevelser – fra minipastakursus til vinsmagning.
  • Heldagsudflugt til San Remo eller Ventimiglia med besøg på lokalt marked.

Middelalderlandsbyen Castelvittorio er en uspoleret og autentisk perle, der ligger i de Liguriske bjerge, midt i vidunderlig natur med dejlige restauranter og charmerende boliger.
Landsbyen er IKKE egnet for gangbesværede.
Vejret er som regel varmt og solrigt, men det kan også være vådt og lunefuldt i bjergene. Så medbring tøj der kan klare omskifteligt vejr.

Praktiske detaljer og forberedelser

For at deltage i denne rejse skal du kunne klare ture i kuperet terræn på min. 5 km. Vi kan anbefale du forbereder dig fra et par mdr. inden med hyppige gåture. Castelvittorio er en bilfri by med brostensbelagte gader og mange trapper, der giver byen sin unikke charme. Vi anbefaler praktiske sko og let påklædning, der passer til de skiftende vejrforhold.
Antal pladser er begrænset til 15 deltagere, så vi kan sikre en personlig og nærværende oplevelse for alle.
Giv dig selv en pause fyldt med livsglæde, natur og sundhed – vi glæder os til at byde dig velkommen til en uforglemmelig uge i de italienske bjerge.

Turen arrangeres af PUST Rejser og omfattet af Rejsegarantifondens dækning.
Ønsker du mere information om rejsen eller har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Pia Bohr Scharling fra PUST Rejser tlf. 23714676 eller 31264100.
Mail: info@pustrejser.dk

Transport

Rejsen er som udgangspunkt planlagt med fly, men der er også mulighed for at tage toget hele vejen til destinationen. Vi hjælper gerne med køb af togbillet, som typisk kan bestilles 2-3 måneder før afrejse. Ved bestilling af togbillet kan man vælge mellem sovevogn, liggeplads, samt 1. eller 2. klasse.

Togrejsen tager omkring 24-36 timer og er i øjeblikket lidt dyrere end flyrejsen, så der kan forventes et mindre tillæg. Læs mere om togrejser her, eller kontakt os gerne for yderligere information.

Ugens program

Dag 1Tirsdag d. 16/9

Afhentning i egen bus i Nice lufthavn og derefter ca 1,5 times bus langs med Middelhavet over grænsen til Italien ved Menton. Fra grænsebyen Ventimiglia videre op i Nervia dalen hvor landsbyen Castelvittorio ligger i godt 400m h.

Ankomst sidst på eftermiddagen. Rundtur i Castelvittorio og introduktion til opholdet, efterfulgt af god middag inkl. vin & vand.

Dag 2-7Onsdag d. 17/9 - mandag 22/9

Hver morgen før morgenmad mulighed for korte seancer i Mindfulness og øvelser med fokus på åndedræt, balance og mentalt nærvær.
Efter morgenmad er der oplæg omkring dagens tema, efterfulgt af vandreture med Jan og Ole, hvor det aktuelle tema vil udfolde sig som en del af turene.
Efter frokost vil der nogle dage være mulighed for deltagelse i flere af temaerne eller udflugter i det smukke område- bl.a tur til San Remo m. Nobel Museet eller markedet i Ventimiglia, som er heldagsture.
På en af vandreturene vil der være besøg hos lokal familie der serverer frokost
Hver aften gode middage på lokale restauranter.

Dag 8Tirsdag d. 23/9

Afhentning i bus kl.10.00 og hjemrejse fra Nice. Ankomst København sidst på eftermiddagen.